DOGO ARGENTINO PORTÁL
DOGO ARGENTINO PORTÁL
DOGO ARGENTINO PORTÁL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DOGO ARGENTINO PORTÁL

Pro milovníky plemene nejen argentinské dogy, ale i dalších psích plemen.
 
PříjemPříjem  PortálPortál  HledatHledat  Latest imagesLatest images  RegistraceRegistrace  PřihlášeníPřihlášení  

 

 Psychogenní dermatózy psů a koček 2-část A)

Goto down 
AutorZpráva
Roman
Admin
Admin
Roman


Poeet p?íspivku : 428
Age : 48
Localisation : Nové Strašecí
Registration date : 21. 11. 06

Psychogenní dermatózy psů a koček 2-část A) Empty
PříspěvekPředmět: Psychogenní dermatózy psů a koček 2-část A)   Psychogenní dermatózy psů a koček 2-část A) Icon_minitimeSat Sep 29, 2007 11:14 am

SOUHRN
Fábiková R. Psychogenní dermatózy psů a koček – 2. část.
Tento článek navazuje na předchozí článek popisující všeobecně psychogenní dermatózy. Zde jsou uvedeny jednotlivé dermatologické problémy s psychogenní příčinou, jejichž výskyt je charakteristický buď pro psy nebo pro kočky. Problémy projevující se podobně u obou těchto druhů jsou zařazeny mezi smíšené psychogenní dermatózy. Důraz je kladen na vyloučení primární organické příčiny a na důkladné propracování diferenciálních diagnóz. Cílem tohoto článku je poskytnout přehled existujících poruch. Jejich podrobná léčba není předmětem tohoto článku z toho důvodu, že psychogenní terapie není ve veterinární dermatologii důkladně propracovaná, liší se i doporučované dávky různých autorů a autorka má s léčbou psychogenních dermatóz malé osobní zkušenosti.
SUMMARY
Fábiková R. Psychogenic dermatoses in dogs and cats – 2nd part.
This article ties together first part that describes psychogenic dermatoses in general. There are presented individual dermatological problems with psychogenic cause, which occurrence is characteristic either for dogs or cats. Problems that appear similarly in both named species are arranged into miscellaneous psychogenic dermatoses. Emphasis is put on rule out primary organic causes as well as on proper refinement of differential diagnoses. The aim of this paper is to give the overview of existed disturbances. Their particular therapy is not the subject of this work because psychogenic therapy is not properly elaborated in veterinary dermatology, even recommended dosages of various authors are distinct and the author has small personal knowledge with the therapy of psychogenic dermatoses.

Psychogenní dermatózy psů a koček můžeme dělit podle klinických projevů (nálezů) na kůži anebo podle poruch chování.

1a) Klasifikace podle projevů na kůži vyskytující se u psů:
Acral lick dermatitis – je název pro granulom na kraniodistální části končetin, který vznikl v důsledku nadměrného lízání. Tento problém má všeobecně dvě základní příčiny: 1) organické onemocnění, 2) obscesivní – kompulzivní porucha.1
Kromě psychogenní složky se předpokládá organická příčina jako demodikóza, bakteriální nebo mykotická infekce, alergie, předchozí trauma nebo onemocnění kostí a kloubů. U tohoto onemocnění se doporučuje provést elektromyografické vyšetření, kterým lze odhalit případy s abnormální paraspinální svalovou aktivitou neurologického původu.2
Příčina a patogeneze: nuda, separační úzkost.
Klasickými pacienty jsou velká aktivní plemena, která většinu dne tráví sama a na omezeném prostoru.
Lokalizovaná dermatóza může jako primární příčina navodit cyklus svědění – lízání. Kůže na nadměrné dřáždění reaguje zesílením, stane se hyperkeratotickou nebo se v takovémto místě vytvoří vřed. Lízání brání hojení vředu a tak vzniká circulus vitiosus. Nadměrné lízání vede k produkci a uvolňování endorfinů, takže pes se cítí jakoby lépe (stav euforie) a má sníženou citlivost k bolesti v důsledku jejich analgetickému účinku.
Podle elektrofyziologických studií se jedná o mírnou formu distální senzorické axonální polyneuropatie,3 přičemž tato abnormalita je spíše důsledkem, než pravou příčinou.
Klinické příznaky: hlavními predisponovanými plemeny jsou: dobrman, německá doga a dalmatin.4

Problémy se mohou vyskytnout v jakémkoliv věku, ale většina psů prezentovaných s tímto problémem je starší pěti let a psi oproti fenám jsou postiženi častěji v poměru 2 : 1.5 Klinická manifestace má formu jednotlivých unilaterálních změn lokalizovaných na kůži pokrývající radius, metatarzus a tibii. Chronické změny se mění v tvrdé, zesílené plaky nebo noduly s ulcerovaným povrchem a hyperpigmentovanou haló zónou.
Diferenciální diagnózy: neoplazie, granulom tlakových bodů, kalcinosis cirkumscripta, bakteriální furunkulóza, demodikóza, dermatofytóza, mykotické granulomy, mykobakteriální granulomy, hypersenzitivity, histiocytom, mastocytom.

Opatření: budou vycházet z následujících příčin – pes tráví většinu dne sám, pobývá na malém prostoru bez možnosti pohybu, do domácnosti přibylo nové zvíře, do rodiny se narodilo dítě, v blízkosti psa samce je nedostupná háravá fena, v sousedství je nový pes, smrt v rodině, ztráta – smrt psího kamaráda, děti nebo někteří rodinní příslušníci odjeli. Prvním krokem v léčbě je snaha odhalit a odstranit vyvolávající příčinu a počínat si následujícím způsobem – u všech následných opatření je dokázáno, že vedou k výraznému zlepšení stavu: chodit se psem častěji na delší procházky a zajistit mu delší pobyt s lidmi; pokud je to možné, brát psa např. do svých soukromých podniků, obchodů atp.; u psů chovaných venku zajistit větší prostor, větší možnost pohybu; pořídit si štěně – jen je nutné pečlivě zvážit charakter původního psa s nově získaným, jejich vzájemnou plemennou snášenlivost a pohlaví; dávat psovi možnost volně opouštět dům. To lze však praktikovat jen u domů se zahradou a jen za určitých podmínek.
Pokud se již změny u psa objevily, samotná výše uvedená opatření k léčbě nestačí a musí se přistoupit k medikamentózní léčbě – léky působící na psychiku by se měly podávat jen krátkodobě, dokud se nepřeruší tento zlozvyk, dokud se neodstraní nuda nebo stres. Některé případy však vyžadují dlouhodobou medikamentózní léčbu.
Lokální léčba změn: a) snaha zabránit lízání, přerušit circulus vitiosus, odstranit zlozvyk a změny nechat zahojit bez dalšího dřáždění. K tomuto účelu slouží ochranný límec, košík, bandáže, oblečení pokrývající postižená místa, b) lokální preparáty: kortikosteroidy, dimetylsulfoxid, 1% roztok hydrokortizon acetátu, Burrowův roztok, propylen glykol, kyselina acetylsalicylová; lokální anestetika jako capsaicin, 3,6% alkohol, c) aplikace do léze: triamcinolon, metylprednisolon.
Chirurgická léčba: u některých případů je lékem volby. Nevýhodou je však riziko, že si pes bude lízat i operační ránu, nebo že si sám vyndá stehy. Hojení komplikuje i nedostatek volné kůže na končetinách. Ke kompletnímu zahojení takovéto rány obvykle dojde za dva až tři týdny.5
Acral lick dermatitis lze léčit i laserovou terapii, pomocí kryochirurgie, akupunktury a elektrošoku5 nebo výchovné metody sloužící k odstranění tohoto zlozvyku.

1b) Klasifikace podle projevů na kůži vyskytující se u psů i koček:
Kousání ocasu – nejčastěji se pozoruje u mladých, dlouhosrstých psů s dlouhým ocasem. Tito psi se honí za ocasem a přitom si koušou špičku ocasu. Mnoho takovýchto psů přestane v pokročilejším věku. Tyto honiče ocasu je nutné odlišit od psů a koček, kteří si traumatizují špičku ocasu při infekci nebo pruritu anebo pokud je normální citlivost ocasu narušená v důsledku lumbosakrální stenózy, syndromu cauda equina nebo tail dock neuromu.
Tail dock neuroma – představuje vzácnou poruchu, která může postihnout některé honiče ocasu,5 predisponovaným plemenem je kokršpaněl. V postiženém místě ocasu dorostou nervy chaotickým způsobem a vznikne neurom, který je palpovatelný jako tuhý hluboký nodul adherovaný ke kůži v místě jizvovité špičky ocasu. Neurom vyvolává různé pocity včetně bolesti, což vede psa k neustálému lízání, žvýkání a kousání ocasu. Lékem volby je jeho chirurgická amputace.
Vysávání boků (flank sucking) – je problém, který se často vyskytuje u dobrmanů.
Příčina: jednu dobu se za příčinu považovala trichuriáza. Přestože nebyla dokumentována, odčervení a odstranění slepého střeva nakonec vedlo k úspěchu. Předpokládá se, že honiči ocasu a vysávači boků takto projevují psychomotorickou epilepsii.5 Diferenciální diagnózy: lokální folikulitida – svědí, bývá spojená se zánětem a alopecií, lichenifikací a hyperpigmentací, dobře reaguje na léčbu antibiotiky; atopie a potravní hypersenzitivita.
Diagnóza: před stanovením této definitivní diagnózy je nutné histologické vyšetření postiženého místa neboť se musí vyloučit organická příčina.
Samokojení – je problém vyskytující se jen u fen a koček, i když se výjimečně zjistil i u samců. Feny nebo kočky se obvykle zaměří na jednu mléčnou bradavku, kterou opakovaně či neustále vysávají. Ta pak zesílí v důsledku zánětu a lichenifikace.
Terapie: sterilizace bývá pomocnou metodou. Působí i sedace, ale nejdůležitější je hledání způsobů jak tomu postiženého jedince odnaučit.
Olizování konečníku – tento téměř neodnaučitelný zvyk se vyskytuje jen u psů. Plemenná predispozice je popsána u pudlů, kteří si olizují oblast konečníku kvůli onemocnění análních váčků, sakulitidy análních váčků v důsledku malasseziové infekce nebo perianální malasseziové dermatitidy. Odstranění análních váčků obvykle nevede k vyléčení. Kromě atopie, potravní hypersenzitivity je třeba také vyloučit zánět kolonu a sliznice rekta. U chronických případů (neurotičtí pudli) perianální kůže zesílí, hyperpigmentuje, je lichenifikovaná a verukózní. Často ji doprovází bakteriální pyodermie nebo malasseziová dermatitida.
Terapie: pokud se neodhalí organická příčina, lze použít léky proti úzkosti a depresi uvedené v tabulce – viz 1. část.6
Olizování tlapek – je zřídka je samostatným problémem, často je doprovázeno atopií a jinými hypersenzitivitami, sekundární infekcí aj. Velmi těžce se odnaučuje, léčebně se doporučují heterocyklická antidepresiva.

1c) Klasifikace podle projevů na kůži vyskytující se u koček:
Psychogenní alopecie a dermatitida – nazývaná též jako neurodermatitida představuje alopecii nebo chronický zánět kůže vyvolaný neustálým lízáním. Podezření na tuto diagnózu lze vyslovit když chybí současné příznaky zánětu.8,9 Změny na kůži pak opětovně svádí k ještě intenzivnějšímu lízání.
Příčina: Jedná se o neurózu založenou na úzkosti. Příčinou úzkosti mohou být: nové zvíře v rodině, nové dítě v rodině nebo naopak ztráta jiného zvířete nebo člena rodiny, hospitalizace, přestěhování do nového prostředí, kompetice o hierarchické postavení ve skupině zvířat v domácnosti, reakce na přítomnost nového zvířete, které vstoupilo do jeho teritoria.
Predispozice se týká emocionálních plemen jako jsou siamská, habešská kočka a všechny orientální kočky.9,10
Felinní psychogenní alopecie se považuje za zvířecí model obscesivního-kompulzivního chování u člověka.10-12 Psychogenní alopecie koček se může projevovat různě. Některé kočky se lížou tak intenzivně, že si na cílovém místě způsobí alopecii, abrazi, ulcerace a sekundární infekce. Některé kočky si lížou méně intenzivně větší plochu, kde je pak dominantním příznakem alopecie.
Patogeneze: stres indukuje zvýšení adrenokortikotropního hormonu a hormonu stimulujícího melanocyty, což má za následek zvýšenou produkci endorfinů.12 Endorfiny chrání zvíře před poruchami spojenými s chronickým stresem. Jejich narkotický a závislosti podobný efekt může napomáhat a posílit abnormální čištění. Z toho pak vychází i léčba: dopaminergní nebo opioidní látky mohou nadměrné lízání snížit. 13
Klinické projevy: neexistuje věková ani pohlavní predispozice.9,10 Kočky si obvykle lížou snadno dosažitelná místa: mediální stranu hrudních končetin, vnitřní stranu stehen, kaudální část břicha a slabiny. Takováto místa vykazují symetrickou alopecii, eozinofilní plaky, lichenifikaci a hyperpigmentaci.

zdroj: www.vetweb.cz
Návrat nahoru Goto down
http://www.argentinskadoga.cz
 
Psychogenní dermatózy psů a koček 2-část A)
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
DOGO ARGENTINO PORTÁL :: ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY-
Přejdi na: