Atopia psov
MVDr. Kyseľová Jana
I. Interná Klinika
Univerzita veterinárskeho lekárstva
Úvod
Jedná sa o geneticky podmienenú pruritickú dermatitídu, ktorá je v posledných rokoch jedným z najčastejších ochorení kože vo veterinárnej praxi, pričom dochádza ku tvorbe špecifických IgE protilátok na environmentálne alergény ako sú pele, roztoče, spóry plesní a p. Atopia postihuje 10-15% psov a môže mať sezónny aj nesezónny charakter, najčastejšie podľa typu alergénu, ktorý atopiu vyvoláva.
Etiológia
Pôvodcami atopickej dermatitídy sú rôzne druhy alergénov. Jedná sa o antigénne molekuly (proteíny, nukleoproteíny, polysacharidy a pod.), zvyčajne charakterizované vysokou molekulovou hmotnosťou, schopné stimulovať imunitný systém a vyvolať imunitnú odpoveď.
Alergény rozdeľujeme na sezónne a mimosezónne.
Medzi sezónne alergény zaraďujeme pele tráv, stromov a burín. Podľa ich alergickej agresivity ich delíme:
silné - Psiarka lúčna (Alopecurus pratensis), Ovsík obyčajný (Arrhenatherum elatius), Žihľava malá (Urtica urens), Žihľava dvojdomá (Urtica dioica), Kozia noha hostcová (Aegopodium podagraria), Trsť obyčajná (Phragmites communis Trin.) a i.
stredne silné - Mätonoh trváci (Lolium perenne), Skorocel väčší (Plantago major), Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata), Hrebienka obyčajná (Cynosurus crystatus), Mätonoh mámivý (Lolium remotum Schrank) a i.
Mimosezónne alergény spôsobujú celoročné symptómy ochorenia, striedané obdobiami zlepšenia. Patria sem: - domový prach
epitélie psov, mačiek, vtákov, ľudí
keratinofágne prachové roztoče (Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae)
potravinové roztoče (Acarus siro, Tyrophagus spp., Caloglyphus berlesei, Glycyphagus domesticus)
spóry plesní (Penicillium spp., Alternaria spp., Aspergillus spp., Mucor spp.)
vlna, bavlna, novinový papier
Patogenéza
Atopická dermatitída je zvyčajne definovaná ako dedične podmienený I. typ hypersenzitívnej reakcie sprostredkovanej IgE protilátkami.
Samotná reakcia pozostáva z troch fáz:
Dochádza k inhalácii alebo perkutánnej absorpcii alergénu. Podľa niektorých autorov je najpravdepodobnejším a najčastejším spôsobom perkutánna absorpcia, pretože najčastejšie postihnuté bývajú práve kontaktné plochy tela (labky, uši, tvárová časť).
Alergén je vychytávaný a fagocytovaný tkanivovými makrofágmi ( v koži Langerhansove bunky) a prezentovaný T-lymfocytom. T-lymfocyty stimulujú B-lymfocyty a plazmatické bunky vznikajúce ich delením k produkcii alergén - špecifických IgE. Tie sa naviažu na tkanivové mastocyty a bazofilné granulocyty.
Po reexpozícii tým istým alergénom sa alergén naviaže na dva špecifické IgE prichytené na mastocyty a bazofily. Dochádza k porušeniu ich membrán a k degranulácii. Granuly mastocytov a bazofilov obsahujú mediátory zápalu (histamín, serotonín, proteolytické enzýmy). Dochádza tiež k aktivácii fosfolipázy A2 a k metabolizácii kyseliny
arachidónovej. Tak vznikajú ďalšie zápalové mediátory (prostaglandíny, leukotriény, tromboxan).
V dôsledku uvoľnenia a vzniku zápalových mediátorov nastáva klinická manifestácia ochorenia prejavujúca sa erytémom, edémom a pruritom.
Porovnanie plemennej predispozície podľa rôznych autorov
Atopia postihuje takmer všetky plemená psov aj krížence, niektoré sú však výrazne predisponované. Plemenná predispozícia sa môže odlišovať podľa jednotlivých regiónov Plemenná predispozícia podľa Chandogu, 1999.
teriéry, zlatý retriever, labradorský retriever, pudel, boxer, dalmatínec, nemecký ovčiak, anglický seter, írsky seter, buldog, doberman, dalmatínec
Plemenná predispozícia podľa Svobodu, 2000.
teriéry, šarpej, lhasa apso, dalmatínec, írsky seter, anglický seter, zlatý retriever, bradáč, buldog, francúzky buldoček
A keďže atopia postihuje aj ľudí (deti) našla som aj takýto článok a odporúčania od pediatričky -MUDr. Jana Kaprinayová
Atopia znamená genetickú predispozíciu na alergické ochorenie, pri ktorom organizmus precitlivelo reaguje na vonkajšie podnety. Atopická dermatitída je kožným prejavom atopie. Ide o zápalové ochorenie kože, prejavujúce sa svrbením a obyčajne spojené aj s laboratórnym nálezom zvýšenej hladiny IgE. Spočiatku sa objavuje začervenanie v typickej lokalizácii, pripadne drobné pupenčeky. Dochádza k vytváraniu ložísk, ktoré sa môžu ošupovať alebo v strede mokvať. V dôsledku škrabania bývajú prítomné aj krvavé chrasty. Koža aj vo fáze ústupu zápalu býva výraznejšie suchá.
Začína najčastejšie vo veku 2.-3. mesiaca, prípadne s prechodom na umelú výživu. Spúšťačmi ochorenia sú u malých detí predovšetkým potraviny a teda kontakt s všeobecne známymi alergénmi, aj cez materské mlieko (napríklad bielkovina kravského mlieka ak ho mama pije, lepok, vajce). Priebeh obyčajne zhoršujú určité provokujúce faktory(infekcia, očkovanie, dentícia a podobne)
Pri atopickej dermatitíde sa odporúča
- vyhýbať sa možným potravinovým alergénom a dráždiacim látka - patrí sem aj čokoláda
- znížiť výskyt alergénov v prostredí (plesne, roztoče)
- dieťa obliekať do bavlnených, vzdušných odevov (spotenie tiež zhoršuje prejavy). Používajte pracie prášky vhodné pre citlivú kožu (mydlové vločky), aviváž nepoužívajte
- celková terapia – podávanie antihistaminík
- lokálna terapia – premasťovanie kože masťami s obsahom kyseliny mliečnej a urey, v prípade výraznejšieho zápalu s obsahom ichtamolu, zinku... Vhodné je pridávať do kúpeľa oleje – napríklad Balneum hermal, nepoužívať parfemovanú kozmetiku. Hormonálne masti je treba vždy dôsledne zvážiť a používať ich až v prípade výrazného lokálneho nálezu.
Asi u 40% chorých nastáva ústup prejavov po 5. roku života. Po 15. roku u ďalších 40% .
Atopický ekzém je nevyliečiteľné ochorenie, ale ako vidieť aj na fotografii, dôsledným dodržiavaním liečby a preventívnymi opatreniami je možné dostať "ekzém pod kontrolu", t.j. zbaviť pacienta prejavov ekzému.