Úlevu na pohovce psychologa hledá rok od roku větší počet lidí. Moderní uspěchaný život představuje příliš velkou zátěž na lidskou psychiku. Jenže utrpení nepůsobí jen na lidi, také jejich čtyřnozí miláčkové život v přetechnizované společnosti přestávají zvládat. Tým švýcarských veterinářů varoval, že psi více než kdykoli předtím trpí depresemi, zdravotními komplikacemi vyvolanými stresem a syndromem vyhoření.
11.5. 2007 10:39
BERN - "Psi trpí stále více napětím, bolestmi břicha a hlavy, které jim působí stres. Stojí za tím řada faktorů, ale ve většině případů působí negativně na psy stresovaní a příliš nároční majitelé. Také to může být způsobeno faktem, že dnes na velmi malém prostoru ve městech žije velmi mnoho psů. Jsou stále drženi na vodítku, nemohou volně běhat a kolem nich je spousta dalších psů," tvrdí doktorka Linda Hornisbergerová z Bernské veterinární kliniky.
"V některých případech se může majitelův syndrom vyhoření přenést přímo na psa," varoval Andreas Löhrer z veterinární kliniky v Interlakenu.
"Často se kompulzivně olizují na některých místech svého těla, až si úplně vydřou srst. Jejich chování je podobné okusování nehtů u lidí," popsala Hornisbergerová znaky psího syndromu vyhoření či reakce na stres.
Famous