Co se můžete dozvědět z informací na obalu u krmiv pro zvířata
Kathryn Michel, USA
Právní předpisy o krmivech pro zvířata a informacích na obalu se liší v každém státě. Účelem tohoto článku není rozebírat odlišnosti, ale pomoci se orientovat, jaké informace se můžete a jaké naopak nemůžete z obalu dozvědět. V podstatě je informace na balení komunikačním prostředkem mezi výrobcem a spotřebitelem, i když pravda, zvířata, která jsou aktuálním spotřebitelem, mají na obalu ten nejmenší zájem. Ve většině případů je pro majitele zvířete obtížné z informací na obalu vyčíst vhodnost krmiva pro konkrétní zvíře.
Obal má většinou dvě složky – základní panel a informační panel. Základní panel má za úkol připoutat pozornost případného zákazníka a podle předpisů nemusí většinou obsahovat větší množství informací než jméno výrobce, hmotnost obsahu a určení, že je vhodné pro zvířata (nevhodné pro lidský konzum). Pokud se týče zdroje surovin, většinou krmiva označená jako jednodruhová (tuňák) musí obsahovat výchozí suroviny 70 – 100 %, naopak krmiva označená například „s tuňákem“ obsahují této suroviny 3 – 10 %, a krmiva označená například „s příchutí tuňáka“ obsahují méně než 3 % této suroviny.
Informační panel obsahuje větší množství informací, které mohou podat přesnější obrázek o kvalitě a vhodnosti krmiva. Většinou tato část obalu informuje o složení výchozích surovin, zaručeném obsahu živin a doporučené krmné dávce a dále informace o výrobci, případně distributorovi. Uvedené složení živin je často velice podrobně zákazníkem zkoumáno. Mezi chovateli panuje mnoho přání, požadavků a mýtů, souvisejících s obsahem jednotlivých přísad v krmivu. Zákazník se rozhoduje často podle přítomnosti či nepřítomnosti ingrediencí uvedených na obalu i podle jejich pořadí. Živiny jsou uváděny podle lokálních předpisů buď v procentech obalu, či v procentech v sušině. V některých státech (USA) jsou uváděny údaje o stravitelnosti, což je údaj vypovídající o kvalitě krmiva. Hudbou budoucnosti jsou předpisy o používání rizikových, například hovězích či geneticky modifikovaných surovin.
Údaje o zaručeném obsahu jednotlivých živin podávají informace o průměrném obsahu klíčových živin jako jsou proteiny, tuky či vláknina. Přesto, pokud zákazník porovnává údaje na obalu, nelze říci, že dvě krmiva se stejnými odpovídajícími údaji na obalu jsou identická. Údaje o vhodnosti k použití jsou velmi důležité, protože informují zákazníka, pro jaké zvíře a životní stadium je krmivo vhodné a zda jde o kompletní krmivo, či pouze o krmný doplněk. Obecně jsou vyžadovány informace známé jako doporučení ke krmení. Způsob vyjádření se může u různých výrobců lišit. V současnosti řada výrobců doplňuje též údaje o telefonních informačních linkách či webových stránkách, na kterých může zákazník obdržet podrobnější informace. Pokud má chovatel či majitel jakékoli dotazy či pochybnosti, měl by jich využít.