Až pětina lidí je infikována psími či kočičími škrkavkami, jejichž vajíčka se dostávají do vnějšího prostředí trusem. U naprosté většiny nakažených osob se neobjeví žádné zdravotní obtíže a o jejich setkání s infekcí svědčí pouze přítomnost protilátek v krvi. Pokud člověk onemocní, objeví se zpravidla příznaky velmi podobné chřipce, případně svědění či vyrážka. Škrkavky však mohou způsobit i závažné zdravotní problémy. Novinářům to dnes řekla prezidentka České parazitologické společnosti Libuše Kolářová.
Po akutní fázi může následovat fáze chronická. Podle posledních zjištění může infekce vyvolaná larvami škrkavek souviset se syndromem chronické únavy. Z larev se mohou v zažívacím traktu člověka vylíhnout škrkavky neboli toxokary, které napadnou jeho vnitřní orgány, zejména játra a plíce. Velmi výjimečně se mohou dostat do oka a způsobit oslepnutí. V České republice je zjištěna oční toxokaróza v průměru jednou za rok a půl.
Jedna dospělá samice škrkavky žijící ve střevech psů a koček vylučuje denně až 200.000 vajíček. Infekčními se stávají za dva až tři týdny a dokážou přežít, zejména v hlíně či v písku, i několik let.
K nákaze lidí larvální toxokarózou dochází všude tam, kde žijí psi a kočky, protože škrkavky parazitují v jejich střevech. Vlasta Svobodová z Fakulty veterinárního lékařství v Brně uvedla, že škrkavky má až 90 procent štěňat a až 40 procent psů ve věku do jednoho roku. Škrkavky má také 18 procent koček. Proto je třeba psi a kočky pravidelně odčervovat.
Odčervování štěňat je třeba provádět ve druhém, čtvrtém, šestém a osmém týdnu a pak opakovaně po jednom až třech měsících do jednoho roku věku psa. U dospělých psů se lék aplikuje na základě parazitologického vyšetření. Koťata se odčervují ve třetím a šestém týdnu. Dospělé kočky, které se pohybují v přírodě, by měly prostředek proti červům dostávat minimálně čtyřikrát ročně. Tyto prostředky lze koupit ve veterinárních koutcích lékáren.
zdroj:
http://zviratka.doktorka.cz/az-petina-lidi-je-infikovana-psimi-a-kociimi-skrkavkami-/