Michael Willard, Texas AaM University, USA
(datum zveřejnění: 3.1. 2006)
Od 11. do 14. 5. 2005 se v Mexico City konal 30.výroční kongres WSAVA (Světová organizace veterinárních lékařů pro malá zvířata). Přinášíme nové poznatky.
Plyn se může dostat do trávicího traktu několika různými cestami. Může být spolykán (aerophagia), dále může přestoupit z krve do trávicího traktu interakcí mezi žaludečními šťávami a bikarbonátem ze slinivky a poslední cestou je forma bakteriálního metabolismu uhlohydrátů a proteinů, při kterém vzniká plyn. Páchnoucí odchod plynů, nepříjemný pro majitele, vzniká především bakteriálním metabolismem. Takový vznik plynu v gastrointestinálním traktu znamená, že buď
- bakterie jsou přítomné v horním úseku trávicího traktu (duodenum, jejunum), kde mají přístup k živinám (hlavně uhlohydrátům), které by měly být nejdříve tráveny a absorbovány, než budou vystaveny bakteriím v tlustém střevě
– živiny (hlavně uhlohydráty včetně vlákniny a některé proteiny) pronikají do tlustého střeva, kde jsou vystaveny působení bakterií
– pacientovo tlusté střevo je obsazeno bakteriemi, které jsou náchylné k vyšší produkci plynu.
Mnoho zdravých psů má v horní části tenkého střeva mohutnou bakteriální populaci, ale pokud tyto bakterie neprodukují plyn, nezpůsobují flatulenci a kručení v břiše.
Některé uhlohydráty (například rafinóza obsažená ve fazolích) jsou v trávicím traktu savců neúplně tráveny, a tak postupují do tlustého střeva, kde je velké množství bakterií s fermentačním potenciálem, a může tam vzniknout produkce plynu. Živiny, obsahující síru, mohou produkovat mnohem výraznější zápach, protože jejich trávením vzniká hydrogensulfid a methanethiol. Mezi zdroje patří aminokyseliny a některé druhy zeleniny.
Flatulence nejčastěji obtěžuje majitele psů. Kočky s ní mají mnohem menší problémy, i když jejich výkaly páchnou mnohem intenzivněji. Nejprve je třeba podotknout, že určité množství plynu vychází konečníkem z trávicího traktu vždy jako normální součást trávení. Stav je nutné řešit v případě, že plyn odchází často, ve velkém množství a zápach a vycházející zvuky překračují normální meze. Někteří pacienti produkují obzvláště páchnoucí plyny, což je způsobeno určitým druhem bakterií, kolonizujícím tlusté střevo. V těchto případech je nutno provést intenzivní diagnostiku za účelem vyloučení jiného onemocnění trávicího traktu. Gastrointestinální onemocnění, způsobující špatné trávení a vstřebávání živin, spojené s hubnutím, zvracením a nechutí ke žrádlu jsou poměrně častou příčinou nadměrné tvorby plynů v GI traktu. Pokud zjistíme, že nejsou přítomna jiná systémová onemocnění, jsou u pacientů s nadměrnou tvorbou plynů používány čtyři léčebné postupy:
– změna diety
– změna bakteriálního osazení GIT
– podávání karminativ – přípravků, omezujících tvorbu plynů
– omezení aerophagie, pokud existuje.
Změna diety by měla směřovat k odstranění nestrávených uhlohydrátů (například vlákniny) nebo nadbytečných proteinů. Někdy mohou být příčinou i některé vitaminové doplňky. Jednoduchou metodou, která odhalí možnou příčinu v dietě, je převedení pacienta na jednoduchou vařenou dietu, složenou z vysoce stravitelného proteinového zdroje (například kuřecí maso) a lehce stravitelného zdroje uhlohydrátů (například rýže či brambory). Uhlohydráty typu lactulosy by měly být z diety vyloučeny. Pokud tato změna diety zlepší sama o sobě stav, je nutné najít vyrovnanou komerční dietu, která bude fungovat obdobně. Pokud se to podaří, je velkou výhodou této jednoduché metody, že se obejde bez podávání léků či doplňků stravy.
Pokud je změna diety neúčinná, je nutné zkusit změnu bakteriálního obsazení střeva pomocí antibiotik. Vhodná jsou antibiotika, která potlačují anaerobní bakterie (například tylosin či amoxicillin).
Pravděpodobně lepší účinek těchto antibiotik pramení z toho, že anaerobní bakterie produkují více hydrogensulfidu. Nevýhodou této metody je, že se prakticky nikdy nepodaří zcela zlikvidovat bakteriální populaci v trávicím traktu, a tak po ukončení podávání antibiotik se flatulence může obnovit.
Lze podávat karminativa. V současné době se jako efektivní ukazuje kombinace zinkacetátu s aktivním černým uhlím extraktem Yucca schidigeria. Nevýhodou této metody je, že je nutné přípravek podávat stále.
Omezení aerophagie u zvířat, která jí trpí (většinou brachycephalická plemena). Někdy je nutné chirurgické ošetření defektů horních cest dýchacích. Dále může pomoci rozdělení krmení do většího množství malých porcí denně a omezení konkurence jiných psů v domácnosti při krmení, vedoucí k hltání. Několikadenní úprava podmínek při krmení ukáže, zda příčinou flatulence je polykání vzduchu.
Autor: kontakt:
Michael Willard, Texas AaM University, USA
Překlad:
MVDr. Zbyněk Lonský - zpracování a odborný překlad pro časopis "Pes přítel člověka"
Veterinární ošetřovna
Počátecká 1013/5
140 00Praha 4
tel.: +420 261264278
e-mail:
dr.zbynek@worldonline.cz zdroj:
www.veterina-info.cz