Pes má průjem - vaše krmení je špatné
MVDr. Petr Daněk CSc
(datum zveřejnění: 20.5. 2002)
Tuto větu občas adresuje nešťastný majitel psa, který trpí průjmem, na adresu prodejce nebo výrobce krmiva, které zvířeti předkládá. Další reakcí na nepříjemnou situaci je změna krmiva, a pokud se situace změní, chovatel je přesvědčen o své pravdě. Dostaví-li se zlepšení až po delší době, jde o přetrvávající následky předchozího krmiva.
Řada problémů může opravdu vzniknout v souvislosti s krmivem. Ze strany výrobce může jít o nedodržení receptury, nedodržení technologického postupu. Zajisté všichni výrobci se snaží tuto možnost selhání lidského nebo technologického faktoru vyloučit, avšak nelze ji zcela zamítnout. Další možností narušení krmiva je případné nedodržení skladových podmínek ze strany prodejce.
Majitelé často nepřipouštějí skutečnost, že i pes krmený výhradně kompletním krmivem přijímá vodu, občas dostane nějaké přilepšení a že většina psů má neodolatelné nutkání sežrat zajímavé poživatiny, které si nalezne na vycházce. Oblíbený je hnůj, zapáchající maso a podobně. Nález a pozření podobných pochutin mimo dohled majitele lze později velice obtížně zjišťovat. Do této skupiny patří bohužel i jedy, občas úmyslně pohozené ve výbězích. Z vlastní praxe vím o případech, kdy při průjmových stavech psů, krmených podle majitele výhradně kompletním krmivem, byla zjištěna organicky znečištěná voda v nepříliš čistých nádobách. K podobnému výsledku se propracoval šetrný chovatel, nechávající v létě nedožrané zbytky namočených granulí na další den. Jiný chovatel občas svým psům vylepšuje kompletní krmivo syrovými kafilerními odpady.
Průjmem může pes reagovat na použití nevhodného krmiva zejména v případě, kdy psovi s nízkými živinovými požadavky (pes s omezenými možnostmi pohybu) je podáno koncentrované krmivo, určené pro psy s velkou pracovní zátěží. Krmivo obsahuje většinou vyšší podíl tuku, je chutnější, pes je ochoten ho přijmout větší množství a nadbytek tuku může vyvolat průjem. Za perličku v tomto směru lze považovat majitelem vyžádané zjišťování kvalitativních nedostatků kompletního krmiva, kdy z popisu krmné dávky vyplynulo, že pes byl krmen nejen nevhodným krmivem, ale zhruba třetinu krmné dávky tvořilo maso z nucené porážky s těstovinami. Dávka byla dále vylepšena celou řadou minerálních i vitaminových doplňků.
Problém s krmivem však může být i na straně psa, respektive v tom, že některé krmivo je svým složením nevhodné právě pro určitého psa, zatímco řada dalších ho přijímá bez problémů. Na některou složku krmiva může být totiž pes alergický. Takzvaná dietetická alergie, známá i u lidí, se projevuje změnami na kůži, zvracením, průjmy. Běžně se hovoří o alergiích na hovězí maso, pšeničný lepek, mléčné produkty. Možných alergenů je však celá řada.
Psi, opět podobně jako někteří lidé, mohou být nedostatečně enzymaticky vybaveni k trávení laktózy. U těchto zvířat laktóza, pocházející z mléka nebo mléčných výrobků, není trávena a stává se živinovým zdrojem pro nežádoucí střevní mikroflóru, která umožňuje vznik průjmů.
Průjmy mohou vzniknout i jako následek vysokého fyzického nebo psychického vypětí. Obyčejně se také dostavují po zácpách. Dále po radikálních změnách krmné dávky, při změnách životního režimu. Opět jde o reakce, které jsou obdobné u psů i u člověka.
Průjmy se objevují v souvislosti s chorobami trávicího ústrojí, reflexně v souvislosti s chorobami jiných orgánů. Jsou také projevem některých infekčních a parazitárních onemocnění.
Cílem příspěvku není detailně rozvádět toto bezesporu velice zajímavé téma, jde pouze o to poukázat na možnost, že ač řešení typu „pes má problémy ze špatného krmiva“ je nejjednodušší, nemusí být vždy to jediné správné. Je vhodné uvažovat také o případně používaných doplňkových krmivech a to i z hlediska jejich kombinace s dalšími složkami krmiva, o hygieně krmení a napájení, o zdravotním stavu. Každé krmivo je také určeno výrobcem pro určitou kategorii psů – je proto vhodné posoudit také to, do které kategorie náš pes patří. Pokud o možnostech vzniku problémů budeme uvažovat předem, dá se předpokládat, že mnoha z nich úspěšně předejdeme.
Autor: kontakt:
MVDr. Petr Daněk CSc
zdroj:
www.veterina-info.cz